Wszystkie kategorie
Aktualności

Wprowadzenie do zasady działania i zalet baterii litowo-żelazowej

Czas: 2023-03-23 Trafienia: 46

Co to jest bateria litowo-żelazowa? Wprowadzenie do zasady działania i zalet baterii litowo-żelazowej

Bateria litowo-żelazowa jest rodzajem baterii z rodziny baterii litowych. Jego pełna nazwa to litowo-żelazowo-fosforanowa bateria litowo-jonowa. Materiałem katody jest głównie fosforan litowo-żelazowy. Ponieważ jego wydajność jest szczególnie odpowiednia do zastosowań zasilających, jest również nazywany „akumulatorem litowo-żelazowym”. (zwana dalej „baterią litowo-żelazową”)

Zasada działania baterii litowo-żelazowej (LiFePO4)

Struktura wewnętrzna akumulatora LiFePO4: LiFePO4 ze strukturą oliwinową po lewej stronie służy jako biegun dodatni akumulatora, który jest połączony folią aluminiową i biegunem dodatnim akumulatora. Pośrodku znajduje się polimerowa membrana, która oddziela biegun dodatni od bieguna ujemnego. Jednak litowo-jonowy Li + może przejść, ale elektroniczny e - nie. Po prawej stronie biegun ujemny akumulatora złożony z węgla (grafitu), który jest połączony folią miedzianą z biegunem ujemnym akumulatora. Elektrolit akumulatora znajduje się pomiędzy górnym i dolnym końcem akumulatora, a akumulator jest uszczelniony metalową osłoną.

Kiedy akumulator LiFePO4 jest naładowany, litowo-jonowy Li+ w elektrodzie dodatniej migruje do elektrody ujemnej przez membranę polimerową; Podczas procesu rozładowania litowo-jonowy Li+ w elektrodzie ujemnej migruje do elektrody dodatniej przez membranę. Nazwa akumulatora litowo-jonowego pochodzi od migracji jonów litu podczas ładowania i rozładowywania.

Główna wydajność baterii LiFePO4

Napięcie znamionowe akumulatora LiFePO4 wynosi 3.2 V, końcowe napięcie ładowania wynosi 3.6 V, a końcowe napięcie rozładowania wynosi 2.0 V. Ze względu na różną jakość i proces wytwarzania materiałów elektrod dodatnich i ujemnych oraz materiałów elektrolitycznych stosowanych przez różnych producentów, ich wydajność będzie nieco inny. Na przykład pojemność baterii tego samego modelu (standardowa bateria w tym samym opakowaniu) jest zupełnie inna (10% ~ 20%).

Zalety baterii litowo-żelazowej

W porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi akumulatory litowo-jonowe mają znaczące zalety w zakresie napięcia roboczego, gęstości energii, żywotności cyklu itp. W porównaniu z tradycyjnym akumulatorem kwasowo-ołowiowym ma następujące zalety: wysoka gęstość energii, duże bezpieczeństwo, dobre wydajność w wysokich temperaturach, wysoka moc wyjściowa, długi cykl życia, niewielka waga, oszczędność kosztów wzmocnienia maszynowni, mały rozmiar, długi czas pracy na baterii, dobre bezpieczeństwo itp.

Gorące kategorie